Upp och nedflyttningar

KLASS 1

Jussi Jakenberg, Sollentuna SK                         Uppflyttas till klass M

Hans Rånby, Wasa SK                                          Nedflyttas till klass 2

Ingvar Gundersen, Wasa SK                               Nedflyttas till klass 2

Lars-Åke Svensson, Kristallens SK                    Nedflyttas till klass 2

Kent Färdig                                                             Nedflyttas till klass 2

Ivan Erben, Solna SS                                            Nedflyttas till klass 2

 

KLASS 2

Peter Lindblom                                                      Uppflyttas till klass 1

Nina Blažeković                                                     Nedflyttas till klass 3 *)

Göran Adamsson                                                   Nedflyttas till klass 3

Bojan Stoilov                                                          Nedflyttas till klass 3

Claes Norrman                                                       Nedflyttas till klass 3

 

KLASS 3

Anders Krisár                                                          Uppflyttas till klass 2

Mattias Liefvendahl                                               Uppflyttas till klass 2

Andreas Lindkvist                                                   Uppflyttas till klass 2

 

*) Blažeković gick dock upp till klass 1 i Kristallens vårturnering, vilken slutade senare än vår.

Juniorer Graderingsdiplom

Följande gäller avseende vårterminens graderingsdiplom (Bonde, Springare, Löpare):

Alla barn är godkända och kan hämta ut sina graderingsbevis på klubben/salongerna nu på tisdag 29/5 mellan kl 16-17.

Jag och Luis är då där och skriver på bevisen.

Vi ber om ursäkt för oklarheter gällande terminsprov – vissa barn har klagat och vill inte ha prov, därför har vi nu beslutat att helt och hållet ta bort de skriftliga proven.

Nivågraderingen kommer fortsättningsvis att ske genom fortlöpande utvärdering under terminen.

 

Glad sommar och välkomna tillbaka igen 1:a veckan i september 😀

 

Hälsningar

/Micke

 

Michael Wiander

Ungdomsansvarig Stockholms SS

0701-47 92 57

Junior: Välkommen lördag 26/5 kl 11-14 på Lilla Akademiens schackavslutning!

Lördag 26/5 kl 11-14 (obs samma tid för alla grupper) har vi en rolig och trevlig schackavslutning för samtliga barn på Lilla Akademien,

Föräldrar är välkomna kl 13.30. HJÄRTLIGT VÄLKOMNA!!

 

Vi bjuder på fika 😀

 

ALLA får diplom och har chans att vinna fina priser, vi spelar simultan, uteschack och en bergertävling.

 

Medverkande tränare är Ingvar, Rasmus, Joy, Björn och Michael.

 

Mvh

Michael

Juniorer: Idag tisdag

Idag har vi en rolig och trevlig schackavslutning för samtliga barn på schackklubben vid Zinkensdamm kl 16-18, föräldrar är välkomna kl 17.30. HJÄRTLIGT VÄLKOMNA!!

 

Vi bjuder på glass och jordgubbar 😀

 

ALLA får diplom och har chans att vinna fina priser, måndags och onsdagsgrupper spelar simultan mot tränare och tisdagsgruppen spelar en bergertävling.

 

Gällande terminsprov etc kommer vi att informera alla barn och föräldrar imorgon om vad som gäller för gradering.

 

Mvh

Michael Wiander