Äntligen!

Sällskapet 125 år The Movie finns nu på youtube!

https://youtu.be/-8e3omrBJwA

Här följer Olles text för att ge bakgrundsinformation  till jubileumsskivan på Youtube.

Stockholms Schacksällskap 125 år (1866 -1991)
Erik Lundin hade enligt Rolf Littorin varit irriterad över att det efter hundraårsjubileet 1966  inte planerats något 120-årsjubileumtill 1986. Under Rolfs ordförandeperiod bildades därför en grupp för att genomföra klubbens 125-års-jubileum under min, Olle Sundvalls, mandatperiod.Arrangörsgruppen bestod av Evert Davstad (svärson till Ludvig Collijn), Rolf LIttorin, Olle Sundvall och Ted Gemzell. Allra först lät vi trycka upp en festskrift med intervjuer och bidrag från schackprofiler och där Rolf  LIttorin i “Det äldsta Stockholms Schacksällskap en schackhistorisk upptäckt” kommit fram till att det redan år 1810 kan ha funnits ett Stockholms Schacksällskap. Som avslutning på vår festskrift finner man ett hyllningsepos av undertecknad. “Verser tillägnade Stockholms Schacksällskap vid dess 125-årsjubileum”. De framfördes på jubileumsfesten till pianoackompanjemang av Jan Eyron.
Vår nästa  åtgärd blev att planera en festbankett. Vi bjöd in våra medlemmar och representanter för de andra Stockholmsklubbarna samt vår vänklubb i Berlin “Wilmersdorf Schachverein” till vår jubileumsbankett på festsalen i brygghuset på Norrtullsgatan pingstaftonen 1991. Som brukligt blev våra tyska vänner härbärgerade av våra medlemmar. På schackprogrammet stod lagmatcher, blixtschack och juniortävlingarFör musikunderhållningen hade vi engagerat två av våra egna medlemmar- Emil Iwring- välkänd och populär kaféviolinist. Vår andre musiker var Jan Eyron, högklassig pianist, ackompanjatör till våra operasångare. När jag träffade Jan och frågade om han kunde tänka sig att bidra till underhållningen vid jubileet, svarade han “Javisst” och tillade “Då tar jag Mikael med mej”. Mikael var Mikael Samuelsson, just då aktuell som “Fantomen på stora operan”. Han sjöng flera sånger under festen med Jan vid pianot. Det blev en gemytlig fest med många tal. Hela evenemanget blev videoinspelat. Nu är Ni välkomna till Sällskapets 125-års-jubileumsfirande 1991!